Dla wielu osób ChatGPT jest synonimem sztucznej inteligencji. Także inne, najpopularniejsze rozwiązania AI są w rękach kilku globalnych firm z USA i Chin. Alternatywy jednak są możliwe, i powstają pod szyldem publicznego AI: technologii tworzonych w interesie publicznym, przez instytucje publiczne i społeczne, pod demokratyczną kontrolą. Opublikowany w tym roku przez londyńską galerię Serpentine raport “Art x Public AI” przedstawia wizję AI tworzonego przez instytucje kultury i sztuki. Z naszymi gośćmi chcemy rozmawiać o demokratyzacji AI: angażowaniu różnych organizacji i grup, by AI nie było wyłącznie w rękach korporacji. Opowiemy więc też o pracach nad publicznym AI w Polsce, związanymi z otwartym modelem językowym Bielik.
Keynote: Victoria Ivanova (w jęz.angielskim)
Dyskusja: Sebastian Kondracki, Jacek Nagłowski, Alek Tarkowski (w jęz. polskim)
Alek Tarkowski
Socjolog, aktywista cyfrowy i strateg. Jest fundatorem i dyrektorem ds. strategii w europejskim think tanku Open Future Foundation. Zajmuje się strategiami i politykami publicznymi, dzięki którym technologie służą dobru wspólnemu. New Europe Challenger 2016, absolwent Leadership Academy of Poland (rocznik 2017) i przewodniczący Rady Fundacji Centrum Cyfrowe. Obecnie jego praca skupia się na zarządzaniu danymi jako dobrem wspólnym oraz promowaniem rozwoju systemów AI, które służą interesowi publicznemu.
Victoria Ivanova
Kuratorka, pisarka i konsultantka strategiczna. Pełni funkcję R&D Strategic Lead w zespole Serpentine’s Arts Technologies.Jest współzałożycielką Izolyatsia – interdyscyplinarnej platformy kulturalnej założonej w Doniecku na Ukrainie w 2010 roku, a także różnych eksperymentów na przecięciu sztuki i strategii. Jej praca koncentruje się na kwestiach systemowych i infrastrukturalnych, które kształtują rzeczywistość społeczno-ekonomiczną, polityczną i instytucjonalną.
Jacek Nagłowski
Producent i reżyser, badacz i twórca w dziedzinie nowych mediów. Wyprodukował kilkadziesiąt filmów i doświadczeń VR. Kierownik Laboratorium VR/AR Pracowni Narracji Wizualnych Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 2020 roku zajmuje się zagadnieniami związanymi ze sztuczną inteligencją. Obecnie rozwija AI Social Lab, którego celem jest tworzenie i promowanie systemów sztucznej inteligencji pomagających w rozwiązywaniu problemów społecznych.
Sebastian Kondracki
Programista, ekspert ds. transformacji cyfrowej z naciskiem na innowacje i sztuczną inteligencję (AI). Chief Innovation Officer w firmie Deviniti. Współtwórca fundacji SpeakLeash (ˈspix.lɛʂ) czyli twórców zestawu narzędzi do budowy polskich dużych modeli językowych. Współtwórca Bielika, polskiego modelu językowego. Bada wpływ „otwartości” (open science, open data, open source) na kreatywność i innowacyjność. Specjalizuje się w dużych modelach językowych (LLM) i generatywnych systemach AI w biznesie.